Enerji Nakil Hatları

DCIM100MEDIADJI_0028.JPG

Enerji nakil hatları denetimleri

Yüksek gerilim hatları son kullanıcıya elektriği taşıyan yüksek voltage gerilimleri ile bu elektiriği taşıyan ve dağıtan şebeke sistemleridir.

Bu hatların bakımı çok dikkatli  ve yüksek tedbir getiren çok ciddi riskler içeren bir çalışmadır. Güç hattı bakımı izolatörlerin  teftişi  ve termografik sorunların tespiti ve incelenmesini gerektirir.

Enerji Nakil hatları bakımındaki sorun

Günümüzde enerji nakil hatlarının muayeneleri  yerden ya da helikopter tarafından yapılır. Yerden çalışan denetçilerin gerekli olan denetimleri yapabilmeleri için direklere tırmanmaları gerekir. Helikopter ile denetim yapan denetimler hem daha hızlı ve çok daha güvenli olmasına rağmen hem pahalı oluşu hem de çok hızlı olarak denetim yaptığı noktaları geçiyor oluşu bu methodu da zorlu kılan yönlerdendir.

İnsansız hava aracı sistemleri (IHA)  ile gerçekleşen denetimler sizlere geleneksel yöntemlere göre hem daha güvenli, hem daha ucuz ve hem de daha kolay bir şekilde uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır.

DCIM100MEDIADJI_0037.JPG
DCIM100MEDIADJI_0028.JPG

Operasyon sırasında bir ekibi noktaya konuşlandırmak çok kolaydır. Ayrıca insansız hava aracımız yüksek gerilim taşıyan enerji nakil hatlarının sadece birkaç metre ilerisinde rahatlıkla uçabilmektedir.

İHA lar ile yapılan denetimlerde güvenli ve kaliteli bir çizgi yakalayabildiniz gibi aynı zamanda enerji nakil hatlarındaki rutin denetim frekans sayılarını çoğaltabilmekte ve çok daha düşük maliyetler yakalayabilmektesiniz.

Powered by OP